Skip to content

200 Wrangle Brook RdManchester Township, NJ 08759

Built 1967

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Dec 5, 2001

Property Information

Block46
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage2,027
Acreage3.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$241,600
38%
Improvement Value:$386,600
62%
Total Assessment$628,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,443+5.4%
2024$8,013+7.5%
2023$7,452+2.7%
2022$7,256-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 10651, Page 36

Property Built

Built

Year Built: 1967