Skip to content

2865 Wilbur AveManchester Township, NJ 08759

Built 1973

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Jan 19, 2024

Property Information

Block4
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningO-P
Sq Footage2,068
Acreage2.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$422,300
67%
Improvement Value:$208,900
33%
Total Assessment$631,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,983+10.2%
2024$5,428+7.9%
2023$5,031+2.8%
2022$4,892-15.7%
Property History

Property Sale

Sale
$680,000
Sq Ft2,068DeedBook 19595, Page 1431Recorded2/1/2024

Property Sale

Sale
$28,500
DeedBook 3414, Page 157

Property Built

Built

Year Built: 1973