Skip to content

63 Lighthouse DriveWaretown, NJ 08758

Built 1986

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Oct 23, 2001

Property Information

Block123
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16.5
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-HH
Sq Footage1,040
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,500
37%
Improvement Value:$148,900
63%
Total Assessment$236,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,567+15.5%
2024$3,090+8.7%
2023$2,842+1.3%
2022$2,805+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 10612, Page 1529

Property Built

Built

Year Built: 1986