Skip to content

60 Letts Landing RoadWaretown, NJ 08758

Built 1986

Last Sale Price
$64,900
Last Sale Date
May 13, 1996

Property Information

Block122
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16.5
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-HH
Sq Footage1,032
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,400
36%
Improvement Value:$155,600
64%
Total Assessment$245,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,697+13.6%
2024$3,255+8.7%
2023$2,994+1.3%
2022$2,955+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$64,900
DeedBook 5368, Page 281

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 5013, Page 401

Property Built

Built

Year Built: 1986