Skip to content

13 Dolphin WayWaretown, NJ 08758

Built 1977

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 20, 2004

Property Information

Block124
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-HH
Sq Footage1,156
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,300
39%
Improvement Value:$158,100
61%
Total Assessment$258,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,899+9.1%
2024$3,573+8.7%
2023$3,287+1.3%
2022$3,244+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 4847, Page 739

Property Built

Built

Year Built: 1977