Skip to content

133 Bay ParkwayWaretown, NJ 08758

Built 1984

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 4, 2013

Property Information

Block86
Lot41
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16.5
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-SP
Sq Footage1,200
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,100
37%
Improvement Value:$165,200
63%
Total Assessment$262,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,958+17.3%
2024$3,373+8.7%
2023$3,103+1.3%
2022$3,062+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 5268, Page 661

Property Built

Built

Year Built: 1984