Skip to content

20 Letts Landing RoadWaretown, NJ 08758

Built 1954

Last Sale Price
$216,000
Last Sale Date
Feb 22, 2007

Property Information

Block124
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-HH
Sq Footage1,040
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
41%
Improvement Value:$136,600
59%
Total Assessment$231,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,495+6.4%
2024$3,285+8.7%
2023$3,022+1.3%
2022$2,982+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$216,000
DeedBook 13570, Page 807

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 13393, Page 847

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 4855, Page 688

Property Built

Built

Year Built: 1954