Skip to content

13 Hornblower DriveWaretown, NJ 08758

Built 1962

Last Sale Date
Apr 23, 2023

Property Information

Block147
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-SC
Sq Footage1,008
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,500
57%
Improvement Value:$126,200
43%
Total Assessment$294,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,447+27.9%
2024$3,478+8.7%
2023$3,199+1.3%
2022$3,157+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1962