Skip to content

3 Peg Leg WayWaretown, NJ 08758

Built 2007

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 17, 2022

Property Information

Block159
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17.5
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-SC
Sq Footage2,925
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$345,000
41%
Improvement Value:$503,200
59%
Total Assessment$848,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,799+13.1%
2024$11,320+8.7%
2023$10,414+1.3%
2022$10,277+2.0%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5512, Page 80

Property Sale

Sale
$144,000
DeedBook 5083, Page 9