Skip to content

9 Peg Leg WayWaretown, NJ 08758

Built 1962

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Sep 11, 1995

Property Information

Block159
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-SC
Sq Footage1,696
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$345,000
59%
Improvement Value:$240,200
41%
Total Assessment$585,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,581+16.5%
2024$7,367+9.0%
2023$6,757+1.4%
2022$6,665+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5302, Page 481

Property Built

Built

Year Built: 1962