Skip to content

22 Long John Silver WayWaretown, NJ 08758

Built 1962

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Jul 7, 2017

Property Information

Block162
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-SC
Sq Footage1,135
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$345,000
65%
Improvement Value:$182,900
35%
Total Assessment$527,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,966+22.3%
2024$6,514+8.7%
2023$5,992+1.3%
2022$5,914+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,135DeedBook 16796, Page 1502Recorded7/12/2017

Property Sale

Sale
$219,000
DeedBook 10795, Page 442

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5449, Page 404

Property Built

Built

Year Built: 1962