Skip to content

14 Long John Silver WayWaretown, NJ 08758

Built 1962

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
May 4, 2007

Property Information

Block162
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16.5
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-SC
Sq Footage1,474
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$345,000
58%
Improvement Value:$246,300
42%
Total Assessment$591,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,923+29.6%
2024$6,883+10.0%
2023$6,257+1.3%
2022$6,175+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 13637, Page 1258

Property Built

Built

Year Built: 1962