Skip to content

1 Cove DriveWaretown, NJ 08758

Built 1962

Last Sale Price
$282,500
Last Sale Date
Nov 19, 2014

Property Information

Block166
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-SC
Sq Footage1,128
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$346,000
66%
Improvement Value:$180,100
34%
Total Assessment$526,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,939+19.6%
2024$6,637+8.7%
2023$6,105+1.3%
2022$6,025+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$282,500

From:

To:

Sq Ft1,128DeedBook 15970, Page 1818Recorded12/24/2014

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 12435, Page 459

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 10010, Page 1347

Property Sale

Sale
$139,500
DeedBook 4931, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1962