Skip to content

10 Acorn StreetWaretown, NJ 08758

Built 1954

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Oct 10, 2006

Property Information

Block169
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16.5
Description1SF
Dwellings1
ZoningWD
Sq Footage1,490
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$290,200
55%
Improvement Value:$240,300
45%
Total Assessment$530,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,005+6.0%
2024$7,550+8.7%
2023$6,945+1.3%
2022$6,854+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 13370, Page 1233

Property Sale

Sale
$215,900
DeedBook 11717, Page 690

Property Built

Built

Year Built: 1954