Skip to content

19 Hawkins WayWaretown, NJ 08758

Built 1962

Owner
---
Last Sale Price
$619,800
Last Sale Date
Jan 7, 2026

Property Information

Block163
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-SC
Sq Footage1,720
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$378,000
61%
Improvement Value:$241,800
39%
Total Assessment$619,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,353+16.5%
2024$8,031+8.7%
2023$7,388+1.3%
2022$7,291+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$619,800
Sq Ft1,720DeedBook 20256, Page 1778Recorded1/14/2026

Property Sale

Sale
$262,000
DeedBook 10909, Page 1846

Property Built

Built

Year Built: 1962