Skip to content

9 Hawkins WayWaretown, NJ 08758

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 13, 2013

Property Information

Block163
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-SC
Sq Footage1,336
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$345,000
64%
Improvement Value:$197,300
36%
Total Assessment$542,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,183+19.2%
2024$6,867+10.4%
2023$6,221+1.3%
2022$6,139+3.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5246, Page 167

Property Built

Built

Year Built: 1962