Skip to content

25 Hawkins WayWaretown, NJ 08758

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 7, 2018

Property Information

Block163
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-SC
Sq Footage1,408
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$345,000
62%
Improvement Value:$211,700
38%
Total Assessment$556,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,401+18.3%
2024$7,101+8.7%
2023$6,533+1.3%
2022$6,447+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5063, Page 635

Property Built

Built

Year Built: 1962