Skip to content

6 Skippers BoulevardWaretown, NJ 08758

Built 1962

Last Sale Price
$116,500
Last Sale Date
Jan 7, 2002

Property Information

Block166
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-SC
Sq Footage1,532
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,500
44%
Improvement Value:$203,100
56%
Total Assessment$362,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,472+23.5%
2024$4,432+8.7%
2023$4,077+1.3%
2022$4,024+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$116,500
DeedBook 10703, Page 1

Property Sale

Sale
$82,500
DeedBook 5561, Page 742

Property Built

Built

Year Built: 1962