Skip to content

4 Skippers BoulevardWaretown, NJ 08758

Built 1958

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jun 23, 2008

Property Information

Block166
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningC-2
Sq Footage1,306
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,500
46%
Improvement Value:$184,800
54%
Total Assessment$344,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,195+27.7%
2024$4,068+8.7%
2023$3,742+1.3%
2022$3,693+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 14051, Page 766

Property Built

Built

Year Built: 1958