Skip to content

12 Skippers BoulevardWaretown, NJ 08758

Built 1962

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Nov 22, 2016

Property Information

Block166
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-SC
Sq Footage1,306
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,500
47%
Improvement Value:$180,300
53%
Total Assessment$339,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,128+26.0%
2024$4,070+13.6%
2023$3,584+1.3%
2022$3,537+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,306DeedBook 16586, Page 294Recorded12/1/2016

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook 4098, Page 653

Property Built

Built

Year Built: 1962