Skip to content

104 Main StreetWaretown, NJ 08758

Commercial

Last Sale Price
$862,442
Last Sale Date
Oct 7, 2004

Property Information

Block167
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class10
Description1SM
Dwellings1
ZoningWD
Sq Footage775
Acreage5.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,145,000
83%
Improvement Value:$428,100
17%
Total Assessment$2,573,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$38,828+7.2%
2024$36,213+8.7%
2023$33,314-2.4%
2022$34,119+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$862,442
DeedBook 12361, Page 194

Property Sale

Sale
$850,000
DeedBook 5336, Page 102

Property Sale

Sale
$2,135,627
DeedBook 4819, Page 907