Skip to content

12 Acorn StreetWaretown, NJ 08758

Built 1988

Last Sale Price
$294,500
Last Sale Date
Oct 15, 2013

Property Information

Block169
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17.5
Description2SF
Dwellings1
ZoningWD
Sq Footage1,556
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,200
51%
Improvement Value:$287,800
49%
Total Assessment$583,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,797+28.6%
2024$6,841+8.7%
2023$6,293+1.3%
2022$6,211+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$294,500

From:

To:

Sq Ft1,556DeedBook 15687, Page 30Recorded11/15/2013

Property Built

Built

Year Built: 1988