Skip to content

6 Acorn StreetWaretown, NJ 08758

Built 1971

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Oct 27, 2017

Property Information

Block169
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningWD
Sq Footage1,984
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$273,400
47%
Improvement Value:$308,400
53%
Total Assessment$581,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,779+16.2%
2024$7,557+8.7%
2023$6,952+1.3%
2022$6,861+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,984DeedBook 16945, Page 937Recorded11/21/2017

Property Built

Built

Year Built: 1971