Skip to content

113 Dollmore AvenueWaretown, NJ 08758

Built 2004

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Sep 1, 2004

Property Information

Block180
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17.5
Description3SF2G
Dwellings1
ZoningR-BH
Sq Footage2,408
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,600
22%
Improvement Value:$436,700
78%
Total Assessment$563,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,500+7.7%
2024$7,889+8.7%
2023$7,257+1.3%
2022$7,162+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 12253, Page 1253

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 11745, Page 1313

Property Sale

Sale
$27,500
DeedBook 10904, Page 1171