Skip to content

85 Michigan AvenueWaretown, NJ 08758

Built 2007

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 11, 2024

Property Information

Block184
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17.5
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-BH
Sq Footage1,536
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,600
26%
Improvement Value:$289,300
74%
Total Assessment$390,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,899+13.3%
2024$5,206+8.7%
2023$4,789+1.3%
2022$4,726+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 13854, Page 711

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$175
DeedBook 5664, Page 186