Skip to content

91 Michigan AvenueWaretown, NJ 08758

Built 1986

Last Sale Price
$116,000
Last Sale Date
Jun 28, 2002

Property Information

Block184
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16.5
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-BH
Sq Footage976
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,600
42%
Improvement Value:$142,400
58%
Total Assessment$244,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,682+5.7%
2024$3,485+8.7%
2023$3,206+1.3%
2022$3,164+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 10902, Page 27

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 4874, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1986