Skip to content

83 Michigan AvenueWaretown, NJ 08758

Built 2003

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 17, 2021

Property Information

Block184
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17.5
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-BH
Sq Footage2,344
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,200
22%
Improvement Value:$404,600
78%
Total Assessment$521,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,874+15.4%
2024$6,825+8.7%
2023$6,279+1.3%
2022$6,196+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft2,344DeedBook 16073, Page 103Recorded5/6/2015

Property Sale

Sale
$279,500
DeedBook 11631, Page 875

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$16,000
DeedBook 10712, Page 1210

Property Sale

Sale
$175
DeedBook 5664, Page 186