Skip to content

17 Willow StreetWaretown, NJ 08758

Built 1954

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
May 11, 1998

Property Information

Block75
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage867
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
46%
Improvement Value:$122,200
54%
Total Assessment$225,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,398+29.4%
2024$2,625+8.7%
2023$2,415+1.3%
2022$2,383+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 5576, Page 87

Property Sale

Sale
$64,000
DeedBook 5037, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1954