Skip to content

60 Atlantic AvenueWaretown, NJ 08758

Built 1942

Last Sale Date
Nov 2, 2015

Property Information

Block207
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-BH
Sq Footage980
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
46%
Improvement Value:$115,700
54%
Total Assessment$215,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,255+15.0%
2024$2,829+8.7%
2023$2,603+1.3%
2022$2,569+2.0%
Property History

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft980DeedBook 16324, Page 1616Recorded2/25/2016

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5572, Page 679

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 5345, Page 642

Property Built

Built

Year Built: 1942