Skip to content

62 Atlantic AvenueWaretown, NJ 08758

Built 1993

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 26, 2016

Property Information

Block207
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16.5
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-BH
Sq Footage960
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
41%
Improvement Value:$146,600
59%
Total Assessment$246,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,721+9.3%
2024$3,403+8.7%
2023$3,131+1.3%
2022$3,090+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$124,777
DeedBook 11553, Page 343

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 5451, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 4951, Page 228