Skip to content

67 Clearwater DriveWaretown, NJ 08758

Built 1955

Last Sale Price
$151,000
Last Sale Date
Jan 30, 2020

Property Information

Block207
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-BH
Sq Footage900
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
44%
Improvement Value:$127,200
56%
Total Assessment$227,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,428+8.0%
2024$3,176+8.7%
2023$2,921+1.3%
2022$2,883+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$151,000
Sq Ft900DeedBook 17772, Page 1595Recorded2/3/2020

Property Sale

Sale
$177,300
DeedBook 12708, Page 1754

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4777, Page 325

Property Built

Built

Year Built: 1955