Skip to content

81 Clearwater DriveWaretown, NJ 08758

Built 1964

Last Sale Price
$55,500
Last Sale Date
May 15, 1991

Property Information

Block210
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class15.5
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-BH
Sq Footage708
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,500
49%
Improvement Value:$111,800
51%
Total Assessment$219,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,309+15.3%
2024$2,869+8.7%
2023$2,639+1.3%
2022$2,605+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$55,500
DeedBook 4904, Page 688

Property Built

Built

Year Built: 1964