Skip to content

59 Custer DriveWaretown, NJ 08758

Built 1986

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Dec 29, 1998

Property Information

Block215
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-BH
Sq Footage1,440
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,000
44%
Improvement Value:$195,900
56%
Total Assessment$346,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,235+1.5%
2024$5,159+8.7%
2023$4,746+1.3%
2022$4,684+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5651, Page 366

Property Built

Built

Year Built: 1986