Skip to content

39 Barnegat Beach DriveWaretown, NJ 08758

Built 1944

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Feb 21, 2020

Property Information

Block223
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class15.5
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-BB
Sq Footage1,030
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
38%
Improvement Value:$169,400
62%
Total Assessment$274,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,141+25.4%
2024$3,301+8.7%
2023$3,037+1.3%
2022$2,997+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
Sq Ft1,030DeedBook 17797, Page 1280Recorded2/24/2020

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft1,030DeedBook 16831, Page 829Recorded8/9/2017

Property Built

Built

Year Built: 1944