Skip to content

41 Barnegat Beach DriveWaretown, NJ 08758

Built 1954

Last Sale Price
$87,500
Last Sale Date
Jan 24, 1990

Property Information

Block223
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-BB
Sq Footage1,112
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
43%
Improvement Value:$160,200
57%
Total Assessment$280,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,228+13.7%
2024$3,719+8.7%
2023$3,421+1.3%
2022$3,377+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$87,500
DeedBook 4813, Page 421

Property Built

Built

Year Built: 1954