Skip to content

118 Barnegat Beach DriveWaretown, NJ 08758

Built 1985
Other Exempt

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Oct 4, 2004

Property Information

Block238
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-BB
Sq Footage1,615
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,500
34%
Improvement Value:$221,000
66%
Total Assessment$333,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2014$3,430-2.2%
2013$3,507+0.1%
2012$3,505+0.7%
2011$3,482+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 12314, Page 1833

Property Built

Built

Year Built: 1985