Skip to content

116 Barnegat Beach DriveWaretown, NJ 08758

Built 1982

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Aug 3, 2021

Property Information

Block238
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-BB
Sq Footage1,768
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,900
29%
Improvement Value:$268,100
71%
Total Assessment$377,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,689+26.6%
2024$4,495+8.7%
2023$4,135+1.3%
2022$4,081+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft1,768DeedBook 18622, Page 446Recorded8/10/2021

Property Sale

Sale
$228,000

From:

To:

Sq Ft1,768DeedBook 16657, Page 1874Recorded2/13/2017

Property Sale

Sale
$109,500
DeedBook 5085, Page 978

Property Built

Built

Year Built: 1982