Skip to content

110 Barnegat Beach DriveWaretown, NJ 08758

Built 1940

Last Sale Price
$76,801
Last Sale Date
Oct 31, 2000

Property Information

Block238
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-BB
Sq Footage2,125
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
36%
Improvement Value:$234,900
64%
Total Assessment$369,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,332-1.8%
2024$5,427+9.1%
2023$4,973+1.4%
2022$4,904+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$76,801
DeedBook 10236, Page 1033

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 5405, Page 489

Property Built

Built

Year Built: 1940