Skip to content

119 Bonita RoadWaretown, NJ 08758

Built 1954

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Jun 29, 2023

Property Information

Block238
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-BB
Sq Footage1,314
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,900
34%
Improvement Value:$207,300
66%
Total Assessment$316,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,771+25.7%
2024$3,796+8.7%
2023$3,492+1.3%
2022$3,446+4.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft1,314DeedBook 19459, Page 1237Recorded8/15/2023

Property Sale

Sale
$175,690
DeedBook 13974, Page 1941

Property Sale

Sale
$197,000
DeedBook 12293, Page 453

Property Built

Built

Year Built: 1954