Skip to content

402 Sixth StreetWaretown, NJ 08758

Built 1972

Last Sale Price
$378,000
Last Sale Date
Jun 16, 2023

Property Information

Block267
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage1,680
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,500
30%
Improvement Value:$263,700
70%
Total Assessment$376,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,677+26.3%
2024$4,495+8.7%
2023$4,135+1.3%
2022$4,081+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$378,000
Sq Ft1,680DeedBook 19415, Page 47Recorded6/27/2023

Property Sale

Sale
$223,000

From:

To:

Sq Ft1,680DeedBook 17473, Page 1654Recorded5/16/2019

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 13660, Page 857

Property Built

Built

Year Built: 1972