Skip to content

206 Sixth StreetBarnegat, NJ 08005

Built 1972

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Oct 14, 2020

Property Information

Block269
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage1,436
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
37%
Improvement Value:$194,100
63%
Total Assessment$308,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,649+15.9%
2024$4,010+8.7%
2023$3,688+1.3%
2022$3,640+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,436DeedBook 18145, Page 1361Recorded11/6/2020

Property Sale

Sale
$163,500

From:

To:

Sq Ft1,436DeedBook 16104, Page 92Recorded6/11/2015

Property Sale

Sale
$142,500
DeedBook 10899, Page 1945

Property Built

Built

Year Built: 1972