Skip to content

202 Sixth StreetBarnegat, NJ 08005

Built 1970

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Aug 10, 2023

Property Information

Block269
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16.5
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage1,836
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
28%
Improvement Value:$273,900
72%
Total Assessment$381,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,763+26.0%
2024$4,574+8.7%
2023$4,208+1.3%
2022$4,153+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft1,836DeedBook 19465, Page 202Recorded8/21/2023

Property Sale

Sale
$286,900
DeedBook 13191, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1970