Skip to content

122 Whippany RoadBarnegat, NJ 08005

Built 1968

Last Sale Date
Apr 23, 2023

Property Information

Block272
Lot320
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage1,216
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,000
62%
Improvement Value:$183,200
38%
Total Assessment$488,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,367+2.8%
2024$7,169+8.7%
2023$6,595+1.3%
2022$6,508+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1968