Skip to content

114 Cayuga RoadBarnegat, NJ 08005

Built 1968

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Nov 2, 2020

Property Information

Block272
Lot338
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage1,216
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,000
57%
Improvement Value:$229,300
43%
Total Assessment$534,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,063+4.6%
2024$7,710+10.5%
2023$6,979+1.3%
2022$6,888+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$395,000
Sq Ft1,216DeedBook 18223, Page 1236Recorded12/23/2020

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 14511, Page 1022

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 3854, Page 433

Property Built

Built

Year Built: 1968