Skip to content

105 Cayuga RoadBarnegat, NJ 08005

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 21, 2023

Property Information

Block272
Lot328
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage960
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,000
66%
Improvement Value:$157,200
34%
Total Assessment$462,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,975+2.8%
2024$6,785+8.7%
2023$6,242+1.3%
2022$6,160+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 13764, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1968