Skip to content

110 Hatteras RoadBarnegat, NJ 08005

Built 1968

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jun 29, 2018

Property Information

Block272
Lot359
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage1,552
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$299,000
55%
Improvement Value:$247,700
45%
Total Assessment$546,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,250+19.7%
2024$6,892+13.2%
2023$6,090+1.3%
2022$6,011-13.8%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,552DeedBook 17177, Page 1507Recorded7/17/2018

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4615, Page 427

Property Built

Built

Year Built: 1968