Skip to content

119 Dune LaneBarnegat, NJ 08005

Built 1968

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Apr 22, 2004

Property Information

Block272
Lot408
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage1,216
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,000
57%
Improvement Value:$227,900
43%
Total Assessment$532,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,041+3.5%
2024$7,773+8.7%
2023$7,150+1.3%
2022$7,057+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 12062, Page 119

Property Sale

Sale
$26,000
DeedBook 3129, Page 353

Property Built

Built

Year Built: 1968