Skip to content

121 Englewood AvenueBarnegat, NJ 08005

Built 1968

Last Sale Price
$132,500
Last Sale Date
Jun 4, 2013

Property Information

Block272
Lot377
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage1,216
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,000
60%
Improvement Value:$199,200
40%
Total Assessment$504,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,608+18.1%
2024$6,439+8.7%
2023$5,924+1.3%
2022$5,846+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$132,500

From:

To:

Sq Ft1,216DeedBook 15612, Page 1764Recorded8/14/2013

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 14840, Page 1487

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5263, Page 550

Property Built

Built

Year Built: 1968