Skip to content

117 Stillwater RoadBarnegat, NJ 08005

Built 1972

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Apr 23, 1990

Property Information

Block272
Lot433
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage1,236
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,000
63%
Improvement Value:$177,600
37%
Total Assessment$482,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,032+1.1%
2024$6,956+10.2%
2023$6,311+1.4%
2022$6,225+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4830, Page 777

Property Built

Built

Year Built: 1972