Skip to content

119 Englewood AvenueBarnegat, NJ 08005

Built 1968

Last Sale Price
$157,500
Last Sale Date
Nov 14, 1997

Property Information

Block272
Lot378
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16.5
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage1,652
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,000
56%
Improvement Value:$244,300
44%
Total Assessment$549,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,039+10.5%
2024$7,274+9.0%
2023$6,672+1.4%
2022$6,581+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$157,500
DeedBook 5523, Page 850

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5402, Page 720

Property Built

Built

Year Built: 1968